THE ULTIMATE GUIDE TO LECZENIE JASKRY WARSZAWA

The Ultimate Guide To leczenie jaskry warszawa

The Ultimate Guide To leczenie jaskry warszawa

Blog Article

Dlatego, uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na systematyczne modyfikowanie leczenia w zależności od aktualnego stopnia uszkodzenia nerwu wzrokowego, tak aby było jak najbardziej skuteczne i chroniło przed dalszą progresją.

– Ciśnienie oka (tonometria) – aby wykonać ten odczyt, lekarz okulista znieczula oczy kroplami, a następnie dotyka tonometrem powierzchni każdego oka w celu zmierzenia ciśnienia.

Uwaga: Jaskra wtórna to forma jaskry znanego pochodzenia, powodującego wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Natomiast jaskra pierwotna nie ma znanego źródła wzrostu ciśnienia w gałce ocznej, zwykle nie daje objawów, a częstość jej występowania wzrasta z wiekiem.

Najnowszą procedurą, stosowaną w chirurgii jaskry jest zabieg wszczepienia miniaturowego implantu Categorical, który implantowany jest pod spojówkę lub pod płatek twardówki. Podobnie jak trabekulektomia, implant ułatwia odpływ płynu wewnątrzgałkowego i tym samym obniża ciśnienie w oku.

Chorobę dzielimy na jaskrę z szerokim – otwartym kątem przesączania oraz z wąskim – zamykającym się kątem przesączania.

Jeżeli mimo stosowania leków nie udaje się obniżyć ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykonuje się zabieg laserowy lub operację.

Irydektomia - to chirurgiczne usunięcie fragmentu tęczówki oka. Jest to procedura stosowana głównie w przypadku jaskry zamkniętego kąta przesączania, gdzie celem jest stworzenie nowego otworu w tęczówce, który umożliwi przepływ cieczy wodnistej z tylniej do przedniej komory oka. W tym zabiegu usuwa się fragment tęczówki, aby odblokować drogę odpływu cieczy wodnistej.

Jaskra, czyli choroba nerwu wzrokowego o nieznanej przyczynie występowania, powoduje znaczący wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Może to prowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórki siatkówki, a w konsekwencji do trwałej utraty wzroku. Dzieje się tak, ponieważ ciecz wodnista wypełniająca przednią komorę oka z nieznanych przyczyn nie jest z niego odprowadzana, a tym samym nie zostają z niego usunięte szkodliwe produkty przemiany materii.

Irydektomia laserowa: przy pomocy bardzo precyzyjnego lasera robi się minimalny otwór w tęczówce. 10 otworek usprawnia wymianę cieczy między przednią i tylną komorą gałki ocznej.

Jaskra jest często spotykaną chorobą oczu, która prowadzi do nieodwracalnego zaniku nerwu wzrokowego, a tym samym może powodować poważne upośledzenie wzroku, a nawet ślepotę.

leczenie laserowe – przy szerokim kącie przesączania udrażnia siateczkę beleczkowania lub zmniejsza wytwarzanie cieczy wodnistej, natomiast przy wąskim kącie przesączania poprawia przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej części oka poprzez wytworzenie otworków (irydotomii) w tęczówce.

Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry jest podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Należy jednak pamiętać, że do rozwoju jaskry może dojść także u osób z prawidłowym ciśnieniem w oku.

Irydektomia chirurgiczna: bardzo podobna w przebiegu i skutkach do irydektomii laserowej, ale dokonywana na drodze chirurgicznej. Decydują się na nią pacjenci, u których występują przeciwwskazania do zabiegu laserowego.

Celem leczenia jest zahamowanie submitępu choroby w stopniu, który pozwoli pacjentowi na zachowanie użytecznej ostrości wzroku do końca życia. Osiągnięcie tego celu umożliwia stałe utrzymywanie w chorym oku bezpiecznego, indywidualnie ustalonego ciśnienia – tzw. leczenie jaskry warszawa ciśnienia docelowego.

Report this page